Bawełna zawsze na topie. Tania, lekka, zdrowa, wytrzymała i wygodna!
Jej pochodzenie jest naturalne, ponieważ włókna bawełny pozyskiwane są z rośliny noszącej tę samą nazwę. Miękka, przewiewna i wytrzymała tkanina z bawełny charakteryzuje się niezwykle dużą absorpcją wilgoci, która może wynieść nawet 20 procent jej wagi. Dzięki temu gwarantuje komfort i odpowiednią wentylację, co zapewnia jej niezwykłą popularność zarówno w krajach tropikalnych, jak i wszędzie tam, gdzie ciało narażone jest na nadmierne pocenie się. Wadą bawełny jest jej tendencja do gniecenia się. Problem ten rozwiązano poprzez dodanie do tkaniny domieszki spandeksu, syntetycznego włókna zwiększającego elastyczność materiału, co pozwala zachować jego długotrwały, elegancki wygląd.
Obróbka materiału
Dodatki stosowane w bawełnianych tkaninach mogą powodować ich skurczenie, dlatego koniecznie przed obróbką, taką jak krojenie i szycie, należy ją wyprać. Następnie trzeba zadbać o brzegi tkaniny, żeby uchronić je przed strzępieniem się, czyli obrzucić je maszynowo lub ręcznie. Aby tkanina się nie naciągała, trzeba złożyć materiał na pół – prawą stroną ku środkowi – i sfastrygować ze sobą brzegi. Skrojenie materiałów jednokolorowych jest dość proste. Można to robić, nie przestrzegając tzw. kierunku nitki, czyli dolne brzegi mogą być skierowane zarówno w prawo, jak i w lewo.
Przy materiałach takich jak np. bawełniany aksamit ze wzorem i kierunkiem jednostronnym, wszystkie elementy muszą być tak ułożone, aby dolne brzegi miały ten sam kierunek. Przed przenoszeniem linii szwów należy przetestować papier do kopiowania i radełko na resztce materiału. Do jasnych tkanin dobrze jest używać papieru o kolorze złamanej bieli, co uchroni przed ewentualnym pojawieniem się linii kontrastowych. Do obróbki bawełny z grubym splotem zaleca się radełka z gładkimi krawędziami pozbawione ząbków.
Wszystkie cienkie tkaniny szyjemy za pomocą cienkich nici o grubości 70 lub 80 przy zastosowaniu drobnego ściegu długości około 2 mm. Grube i sztywne materiały wymagają grubszych igieł i ściegu długości 2,5 do 3 mm. Tkaniny dżinsowe szyjemy specjalnymi igłami. Natomiast wszystkie materiały elastyczne szyjemy tzw. ściegiem elastycznym lub za pomocą płaskiego ściegu zygzakowego.
Pielęgnacja i prasowanie
Tkaniny z bawełny w kolorze białym można prać w temperaturze nawet 95 °C. W przypadku kolorowych materiałów w zależności od delikatności tkaniny i zastosowanych w niej domieszek zaleca się pranie w 60 lub 40°C. Przy czym warto w tym przypadku używać łagodnych detergentów.
Bawełna jest materiałem dość odpornym na wysoką temperaturę i można ją prasować zarówno z prawej, jak i lewej strony żelazkiem ustawionym na moc 200°C. Można przy tym zwilżyć tkaninę parą, bo znacznie poprawia to wygodę i efektywność prasowania. Przy dzianinach aksamitnych trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie zaprasować włosków na płasko, w czym pomaga miękka podkładka z frotowego ręcznika. Do naprasowywania wkładu na bawełnę przeznaczoną do prania w temperaturze 60 °C i wyższej nadaje się fizelina F220. W przypadku innych rodzajów bawełny stosuje się fizeliny typu G785, H180 czy H200 – do kołnierzyków.