Makijaż w trwałym wydaniu
Żeby przygotować trwały makijaż, nie trzeba się już w dzisiejszych czasach specjalnie wysilać. Trzeba się oczywiście odpowiednio postarać, trzeba mieć trochę wiedzy i odrobinę umiejętności, ale na pewno nie jest już tak, jak jeszcze 20 lat temu, że dobry efekt był w zasadzie nieosiągalny. Wtedy normalne było, że zrobienie makijażu jest poważnym wyzwaniem, a pod koniec dnia, jeśli nie będzie poprawiany, na pewno jego jakość mocno ucierpi. Było to spowodowane brakiem odpowiednich kosmetyków, ale brakowało też wiedzy. Obecnie, jeśli pojawia się jakiś problem skórny, można wejść na bloga o makijażu i sprawdzić, jak najlepiej sobie z nim poradzić. Jeśli z kolei pojawi się trudność z użyciem jakiegoś kosmetyku, kilkuminutowy materiał na youtube dokładnie zilustruje, w jaki sposób z niego skorzystać dla osiągnięcia maksymalnego efektu. Nie trzeba też eksperymentować, ponieważ cała wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Jak zatem w sposób praktyczny zabrać się do wykonania trwałego makijażu?
Krok 1 – podstawa
Nie da się zrobić dobrego i trwałego makijażu, jeśli nie dba się odpowiednio o cerę. Konieczne jest właściwe nawilżanie i eliminowanie wszelkiego rodzaju suchych skórek, do czego kluczowym elementem będzie robienie regularnie peelingu. Nie trzeba go robić oczywiście codziennie, ale kilka delikatnych zabiegów w tygodniu sprawi, że makijaż będzie znacznie łatwiej nałożyć, a do tego będzie o niebo wytrzymalszy. Oczyszczanie skóry i jej odpowiednie nawilżenie zawsze jest warunkiem koniecznym sukcesu i bez tego ani rusz.
Krok 2 – baza pod podkładem
Drugim krokiem w kierunku sukcesu jest stworzeni odpowiedniej bazy pod podkładem. Należy wykorzystać bazę matującą, jeśli skóra ma tendencję do przetłuszczania się, a jeśli cera jest normalna, tego typu baza powinna pojawiać się tylko w obszarze T., czyli na czole i nosie. Reszta obszaru twarzy powinna zostać potraktowana kremem nawilżającym lub nawet rozświetlającym. Jeśli tylko baza będzie dobrze dobrana, makijaż będzie w zasadzie utrzymywał się sam. Kolor bazy nie ma zazwyczaj większego znaczenia, chociaż trzeba wiedzieć, że wyrównanie cery naczyniowej najłatwiej jest uzyskać za pomocą bazy w kolorze zielonym.
Krok 3 – nałożenie podkładu
Podkłady to pewien problem, ponieważ trzeba tutaj iść na kompromis w takim lub innym sensie. Najogólniej rzecz biorąc, podkłady wodoodporne i zastygające są najbardziej wytrzymałe, ale są też nieprzyjemne do noszenia i niezdrowe dla skóry. Dlatego należy z nich korzystać tylko w sytuacjach, kiedy idealny makijaż na wiele godzin jest niezbędny, jak również wtedy, kiedy wymagana jest specjalna jakość makijażu na wyjątkową okazję. Z takiego podkładu trzeba skorzystać przed ważną uroczystością lub sesją zdjęciową, ale już raczej nie na co dzień do pracy.
Ważny jest też sposób nakładania podkładu. Wykorzystanie narzędzia, które będzie wciskać makijaż w skórę, pozwoli na jego lepsze wtopienie się w nią i poprawi jego trwałość.
Krok 4 – wykończenie
Czas przejść do właściwego makijażu, czyli do tak zwanej kolorówki. Jej istotnym elementem są pudry stosowane do przypudrowania podkładu oraz korekty pod oczami. Najlepiej sprawdzają się pudry sypkie, które należy mocno wcierać pod oczami. Wykorzystuje się do tego odpowiednie pędzlaki lub gąbeczki. Im mocniej wtarty puder, tym skuteczniejszy i trwalszy będzie makijaż.
Baza pod cienie powinna być nakładana po wcześniejszym odtłuszczeniu powiek. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli wykorzystuje się kremy zastygające, ponieważ brak odtłuszczenia może mocno ograniczyć przywieranie baz do skóry.