Jak wybrać szatkę do Chrztu Świętego?

Białą szatkę nakładamy na dziecko w czasie chrztu. Jest to jedna z najbardziej kluczowych i symbolicznych chwil podczas całej ceremonii. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co symbolizuje i jak powinna wyglądać.

Jak wybrać szatkę do Chrztu Świętego? 

Co symbolizuje szatka do Chrztu Świętego?

Biała szatka symbolizuje wewnętrzną przemianę we właśnie ochrzczonej osobie. Pokazuje, że dziecko zjednoczyło się wewnętrznie z Chrystusem i weszło w nowe, chrześcijańskie życie. Niezwykle ważny jest sam kolor szatki. Biel jest ważna nie tylko w wymiarze religijnym, ale również kulturalnym. Jest symbolem czystość. Zakładając więc białą szatkę, pokazujemy, że dziecko jest czyste i niewinne.

Jak powinna wyglądać szatka?

Pamiętajmy, że wygląd szatki musi odzwierciedlać wagę i znaczenie ceremonii. Występują w różnych formach. Mogą mieć delikatne lub wyraziste zdobienia. Tradycyjne szatki są kwadratowe. Jednak coraz częściej możemy znaleźć je również w innych kształtach, np. serca lub koszulki. Biorąc pod uwagę, jak wiele jest różnych kształtów i zdobień, z pewnością znajdziemy idealną szatkę.

Haftowana szatka do chrztu zwykle jest dekorowana kolorową lamówką, uroczymi kokardkami i prześlicznymi koronkami. Jeśli wybierzemy dekoracyjny nadruk, na materiale możemy umieścić tekst i tematyczną grafikę lub zdjęcie naszego maluszka.

Kolor szatki jest kluczowy. Obowiązkowo musi być to biały. Zwykle na szatce znajduje się haftowany lub nadrukowany pamiątkowy napis. Warto na niej umieścić imię (lub imiona) nadane na Chrzcie Świętym. Wtedy szatka będzie wyjątkową pamiątką na całe życie. Zgodnie z tradycją jest to prezent od matki chrzestnej. Z kolei ojciec chrzestny ma obowiązek kupić świecę na Chrzest Święty. Jednak najlepiej ustalić te kwestie wcześniej z rodzicami maluszka. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nieporozumień. Rodzice często sami chcą kupić szatkę i świecę, ponieważ mają określone wymagania. Jeśli jednak ich o to nie zapytamy, w dniu Chrztu może się okazać, że nikt ich nie kupił.

Kolorystyka

Szatka do chrztu podobnie jak obrazek z aniołkiem jest cenną pamiątką. Dlatego zwróćmy uwagę na to, aby była ładna i dobrej jakości. Może być ozdobiona zdjęciem maluszka lub grafiką gołębia, Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, Anioła Stróża lub Krzyża. Oczywiście musi być biała. Co prawda, można czasami znaleźć kremowe lub beżowe szatki, ale nie są chętnie wybierane. Warto kierować się tutaj tradycją. Może być jednak ozdobiona kolorowym napisem i złotą, srebrną, błękitną lub różową koronką. Niezwykle elegancko na białej szatce wyglądają złote zdobienia.

Jak wybrać szatkę do Chrztu Świętego? 

Materiały

Zwykle szatka do chrztu jest satynowa, bawełniana lub atłasowa. Takie materiały wyróżniają się dobrą jakością. Możemy je bez problemu wyprać i wyprasować, a i tak się nie zniszczą. Z kolei haft może być wyszyty nićmi lub wykonane komputerowe. Wyszywane są jednak trwalsze i ładniejsze. Pamiętajmy jednak, że wyszycie napisu zajmuje więcej czasu. Dlatego nie kupujmy szatki na ostatnią chwilę. Jeśli nici są wysokiej jakości, pranie i prasowanie nie uszkodzi haftu.