Audyt energetyczny budynku - co to jest?

Audyty energetyczne budynków są pierwszym krokiem na drodze do zmniejszenia zużycia energii. Łączą one w sobie wiedzę techniczną i ekonomiczną dotycząca wykorzystania energii, która obejmuje założenia dotyczące modernizacji budynku. Czym właściwie on jednak jest?

Co to jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny budynku jest zasadniczo dokumentem opisującym jakie ulepszenia są niezbędne do poprawienia efektywności energetycznej budynku. Jednocześnie określa on, jak przełoży się planowana modernizacja na zmniejszenie aktualnych kosztów ogrzewania. Sam audyt jest wynikiem procesu polegającego na badaniu właściwości budynku oraz przeprowadzenia obliczeń dotyczących zapotrzebowania na energię do ogrzewania czy wentylację pomieszczeń.

Jak się robi audyt energetyczny?

Audytor musi określić zapotrzebowanie na ciepło, które wynika ze stanu technicznego budynku. Obliczenia obejmują szereg wskaźników pogody dla obszaru, na którym znajdują się budynki (średnia z różnych okresów temperatur i narażenia na działanie promieniowania słonecznego). Pozyskuje również informacje o parametrach okien czy o tym, jakie ogrzewanie obecnie jest zainstalowane.

Audyt energetyczny budynku - co to jest?

Następnie audytor wylicza, jakie zmiany należy przeprowadzić aby dostosować budynek do obecni obowiązujących norm prawnych. W ten sposób określa parametry izolacji, jak i gdzie ja należy wykonać a także zaleca konkretne źródło do ogrzewania.

Dla kogo audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny został zaprojektowany tak, aby dać informację, czy i jak można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i wentylację, a tym samym obniżyć koszty eksploatacji. Jest on więc dedykowany dla wszystkich właścicieli budynków, od tych firmowych aż po osoby prywatne  mające duże i małe domy. W niektórych programach współfinansowania wymiany źródeł ogrzewania czy ocieplania wymagane są właśnie takie audyty. Gotowe dokumenty dają konkretne wytyczne, co najlepiej sprawdzi się przy modernizacji ogrzewania i budynku.

Ile kosztuje audyt energetyczny budynku?

Koszt audytu energetycznego budynku zależy od wielu czynników, a podstawowym z nich jest wielkość audytowanego budynku. Obecnie ceny wahają się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.