Jaki wałek do malowania ścian?

Malowanie ścian w domu to prawdziwe wyzwanie, do którego rzadko kiedy ma się zapał. Konieczne jest wynoszenie lub zakrywanie wszystkich mebli, a następnie sprzątanie całego powstałego bałaganu. Jednak samo pokrywanie ścian nowym kolorem może obyć się bez przeszkód. Warunkiem jest oczywiście dobór właściwego wałka, który nie pozostawi smug, ani zacieków. Malowanie nim powinno przebiegać szybko, płynnie i maksymalnie sprawnie.

Rodzaje wałków do malowania ścian

Dobór wałka idealnego do malowania ścian nie jest łatwy, ale pierwszym kryterium jest rodzaj użytej farby. Po drugie znaczenie ma wielkość i faktura powierzchni do pomalowania. Na przykład szerokie wałki są najlepszym rozwiązaniem dla dużych powierzchni, natomiast wąskimi lepiej malować zakamarki, kąty. Dobry wybór odznacza się płynnym przesuwaniem wałka po ścianie, nie powoduje pryskania farby, nie pozostawia śladów w postaci nieestetycznych smug. Ponadto dopasowany wałek gwarantuje równe pokrycie całej malowanej powierzchni i po prostu wygodnie się nim posługuje.

Jaki wałek do malowania ścian?

Wałek, a rodzaj farby

Panuje zasada, że do farb rozcieńczanych wodą potrzebne są wałki z syntetycznym albo naturalnym runem. Chodzi tutaj o farby lateksowe, akrylowe i emulsyjne. Natomiast do farb rozpuszczalnikowych dedykowane są wałki z włosiem syntetycznym. Jest to dość ogólna zasada, dlatego lepiej zapoznać się z zaleceniami producentów. Farby olejne najlepiej rozprowadza się po powierzchni wałkami gąbczastymi. Osoby zabierające się za malowanie ścian w domu wybierają farby lateksowe, ponieważ przepuszczają parę, dobrze kryją i możliwe jest usuwanie z nich zabrudzeń. Dlatego narzędzie powinno mieć syntetyczne poszycie, czyli wykonane z poliestru, poliakrylu, ewentualnie poliamidu. Sprawdzi się też wałek sznurkowy lub z mikrofibry. Podobne zasady dotyczą malowania farbami akrylowymi. Wałki materiałowe natomiast zaleca się używać do pokrywania ścian farbami ceramicznymi. Swoją drogą te ostatnie zdobywają w ostatnim czasie naprawdę dużą popularność.