Dobór zróżnicowanego oświetlenia do swoich pomieszczeń – na co zwracać uwagę?

Przed wykonaniem wszystkich prac remontowych, każdy z nas dokładnie obmyśla cały plan działania. Bierzemy wtedy pod uwagę nie tylko rozstawienie mebli czy telewizora, ale także samo oświetlenie. Aktualnie, mało kto wybiera już opcję ulokowania jednej lampy na środku sufitu. W większych pomieszczeniach kładzie się nacisk na miejsca, w których spędzamy więcej czasu, tym samym umieszczając tam oświetlenie punktowe.

Cieszącym się największą popularnością typem oświetlenia jest oczywiście LED. Ze względu na swoją energooszczędność i bardzo dużą wytrzymałość, większość osób wybiera je dla swojego domu. Poniżej przedstawimy kilka czynników, na które warto zwracać uwagę podczas projektowania oświetlenia na poszczególnych powierzchniach.

Dobór oświetlenia dla konkretnej przestrzeni

Każdy pokój traktuje się z reguły nieco inaczej. W jednym pracujemy, a w innym wypoczywamy. Pozostałe służą nam do przyjmowania gości czy przygotowywania posiłków. Stopień zapotrzebowania światła jest więc bardzo zróżnicowany. Zdecydowanie sypialnia wymaga najmniejszego poziomu oświetlenia. Lekko przyciemnione barwy światła podstawowego i kilka opraw punktowych, mogących przydać się np. przy czytaniu książki, to w zupełności wystarczająca ilość oświetlenia w tego typu pokojach.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w salonie czy kuchni. Tam intensywność oświetlenia powinna być spora, a co za tym idzie – dokładnie umiejscowiona. Z reguły, nad stołem w jadalni wiesza się lampę lub żyrandol. Jest to powszechna praktyka, przy której jedząc porami wieczornymi zawsze możemy skorzystać z pełnego oświetlenia. Reszta salonu to już raczej tylko oprawy, kinkiety bądź lampy stojące. Dla przestrzeni takiej jak łazienka, najważniejsza jest duża ilość oświetlenia dekoracyjnego. Dokładniejsza lampa powinna znaleźć się jednak nad lustrem, gdzie często poprawiamy swój wygląd.

Dobór zróżnicowanego oświetlenia do swoich pomieszczeń – na co zwracać uwagę?

Diody LED jako najlepsze rozwiązanie

Różnorodność żarówek i opraw wyposażonych w diody LED jest na rynku ogromna. Z tego powodu, każdy jest w stanie znaleźć tam coś dla siebie. Sama ta technologia kojarzy się nie tylko z długą żywotnością i niskim poborem energii. Coraz częściej stosuje się rodzaje oświetlenia LED, w których wmontowane są moduły do sterowania. Rozwiązanie to jest niesamowicie przydatne, gdyż pozwala na swobodne zarządzanie światłem z poziomu telefonu. Nie chodzi tutaj jedynie o operowanie zasilaniem.

W przypadku specjalnych inteligentnych żarówek, istnieje opcja regulacji barwy, temperatury i intensywności światła. Taka opcja pomoże nam rozwiązać wszystkie problemy dotyczące wyboru zbyt dużego natężenia do konkretnego pokoju. Każdy może ustawić sobie oświetlenie jak chce i czuć się swobodnie. Odnośnie światła dekoracyjnego warto wspomnieć, że istnieją taśmy led rgb. Przy ich użyciu, możemy dowolnie zmieniać kolor i wprowadzać różnorodny klimat w każdym z pomieszczeń.

Jak działa system smart?

Żarówki lub taśmy led rgb posiadające wbudowane moduły smart, możemy kontrolować poprzez nasze telefony. Okazuje się, że rozwiązane jest to w bardzo prosty sposób. Na samym początku należy pobrać specjalną aplikację. Moduł w taśmie led bez problemów się z nią sparuje i w ten sposób będzie podążał dalej w celu podłączenia się pod router.

Żarówka będąc przyłączoną do naszej sieci wifi, gwarantuje nam możliwość sterowania nią z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Nie jest to jedynie obszar naszej posiadłości.