Zabiegi rehabilitacyjne – rodzaje
Urazy mogą zdarzyć się dosłownie każdemu i wbrew pozorom nie muszą być one związane z podejmowaną aktywnością fizyczną. Przyczyną groźnych dla zdrowia kontuzji może być wykonywanie regularnej pracy siedzącej. Innym razem wystarczy nieszczęśliwy wypadek lub zaniedbanie przygotowania się do wykonania rozgrzewki przed treningiem. Wśród różnych rodzajów urazów znajdują się: naciągnięcia, uszkodzenia, zwichnięcia, złamania.
Czy zabiegi zawsze są potrzebne?
Zabiegi fizykoterapeutyczne to między innymi terapia falą uderzeniową, krioterapia, magnoterapia, laseroterapia i elektrodźwięki. Czasami powstaje konieczność zastosowania prądów, czyli elektrostymulacji, diadynamik i jonoforez. Jak zatem widać możliwości jest dość dużo, dlatego osoby z urazami mogą być właściwie spokojne o należytą opiekę medyczną. Czas nieco bliżej poznać poszczególne rodzaje zabiegów fizykoterapeutycznych, aby zdecydować się na możliwie najlepszy.
Laseroterapia i krioterapia
Zabieg, który uznaje się za jeden z najbardziej skutecznych to laseroterapia, zwłaszcza w dolegliwościach zapalnych. W zakresie rehabilitacji doskonale działa na dolegliwości ze strony nerwów, mięśni, zwyrodnień i cieśni nadgarstka. Laseroterapię zaleca się ponadto w łagodzeniu skutków skręceń i krwiaków, uszkodzeń tkanek łącznych oraz torebek stawowych. Dotknięte urazem miejsca mogą być naświetlane sondą laserową lub skanem. W krioterapii natomiast wykorzystuje się oddziaływanie niskich temperatur. W ten sposób uszkodzone miejsca są regenerowane.
Magnetoterapia w leczeniu urazów
Do wdrożenia magnetoterapii wskazaniami są różnego rodzaju choroby kobiece, nadciśnienie tętnicze i reumatyzm. Wykorzystuje się do tego dwa rodzaje pól magnetycznych, które pochodzą od konkretnych urządzeń je wywołujących. Są to Terapuls i Curapuls oraz Megatronic i Alfatron. Pierwsze zestawienie działa głównie przeciwzapalnie i niweluje powstały ból. Drugi rodzaj magnetoterapii wykorzystywany jest w przebiegu stanów zapalnych w obszarze jamy brzusznej.