Soczewki kontaktowe a makijaż twarzy – jakich zasad należy przestrzegać?

Soczewki kontaktowe są wygodniejszą i bardziej dyskretną alternatywą dla klasycznych okularów. Nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej kobiet, które z różnych powodów nie czują się dobrze w klasycznych okularach. Szkła kontaktowe są bardzo często noszone w towarzystwie makijażu. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o soczewki, aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne i zdrowe dla naszych oczu.

Czy można nosić soczewki kontaktowe i malować się jak co dzień?

Większość kobiet każdego ranka wykonuje makijaż. W przypadku okularów nie ma to większego znaczenia, gdyż klasyczne szkła zakładamy tuż po wykonaniu makeup’u i nie mają one bezpośredniej styczności z powierzchnią naszego oka. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się natomiast w przypadku szkieł kontaktowych, które spoczywają na oku. Dla bezpiecznego noszenia makijażu w towarzystwie soczewek najistotniejsze jest zapamiętanie następującej kolejności wykonywania czynności – najpierw zakładamy soczewki, a dopiero później przystępujemy do malowania się. Wieczorem natomiast w pierwszej kolejności zdejmujemy soczewki, a następnie wykonujemy dokładny demakijaż.

Bardzo ważną kwestią jest również dbanie o higienę naszych soczewek. Zasada ta obowiązuje dla wszystkich użytkowników szkieł długoterminowych, do których należą chociażby popularne soczewki kontaktowe Purevision 2 marki Bausch&Lomb. Szkła kontaktowe należy co wieczór poddawać dokładnemu czyszczeniu za pomocą dobrej jakości płynu do pielęgnacji i konserwacji soczewek. Wysoka higiena szkieł zapobiegnie podrażnieniom oczu oraz pozwoli na komfortowe korzystanie z nich przez cały okres przydatności do użytku wskazany przez producenta.

Soczewki kontaktowe a makijaż twarzy – jakich zasad należy przestrzegać?

Rodzaj kosmetyków również ma znaczenie! Jakie produkty do makijażu wybrać?

Osoby noszące soczewki kontaktowe Purevision 2 lub inne szkła długoterminowe powinny zwrócić uwagę także na rodzaj używanych przez siebie kosmetyków kolorowych. Najlepszym wyborem dla użytkowników szkieł kontaktowych są bowiem preparaty hipoalergiczne, beztłuszczowe oraz wodoodporne. Szczególne znaczenie ma prawidłowy dobór kosmetyków przeznaczonych do makijażu oczu – najlepiej korzystać z tuszów do rzęs oraz cieni do powiek, które się nie osypują, co zmniejszy ryzyko podrażnienia oraz przedostania się drobinek kosmetyków między soczewkę a powierzchnię oka. Istotne jest również korzystanie z dobrej jakości pędzli, które nie będą gubiły włosia mogącego dostać się do oka i wywołać podrażnienia.

W sprzedaży dostępne są specjalne kosmetyki do makijażu dedykowane użytkownikom soczewek, po które warto sięgnąć w razie problemów z pogodzeniem codziennego makijażu z noszeniem szkieł kontaktowych. W każdym przypadku istotne jest rygorystyczne dbanie o czystość soczewek, zwłaszcza jeśli na co dzień korzystamy ze szkieł miesięcznych, oraz wybór dobrej jakości szkieł, znanej i cenionej marki, do których zaliczają się uznane przez użytkowników na całym świecie soczewki kontaktowe purevision 2. W sytuacji, kiedy pomimo przestrzegania wszystkich tych zasad, nasze oczy ulegają podrażnieniom, należy od razu zdjąć soczewki, poddać je czyszczeniu oraz wykonać dokładny demakijaż całej twarzy uważając przy tym, aby preparat do demakijażu nie dostał się do oczu.